Wybieramy idealny zasilacz do laptopa

parametry zasilacza do laptopaZasilacz należy do tych elementów laptopów które mogą wymagać od nas regularnej wymiany. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że wybór odpowiedniego zasilacza nie jest wcale prostą rzeczą. Nie w każdym przypadku konieczne jest jednak wydawanie wielkich pieniędzy na zasilacz pochodzący od znanego producenta aby móc po prostu kupić coś faktycznie dobrego. Jeśli chcemy mieć pewność co do tego, że nasze urządzenie zawsze będzie mogło służyć nam w pracy czy podróży, to konieczne może stać się dokupienie drugiego zasilacza. Podczas takich zakupów musimy uważać na kilka podstawowych parametrów które mówią nam o tym, czy dany zasilacz będzie dla nas faktycznie odpowiedni.

Pierwszym z nich jest napięcie wejściowe, podawane zwykle w woltach – V. Maksymalna dopuszczalna różnica między wartościową podaną na zasilaczu a laptopie wynosi 1V. Pokazuje to, że napięcie w obu tych elementach musi być ze sobą zgodne. Kolejną rzeczą jest natężenie; podaje się je w amperach i oznacza literą A. Jest to maksymalne obciążenie prądowe z jakim jest w stanie poradzić sobie dany zasilacz. Warto kupować zasilacz o natężeniu większym lub przynajmniej takim samym jak wartość podawana na laptopie. Zawsze lepiej jest decydować się na zasilacz z jak najwyższym natężeniem. Moc zasilacza nie powinna być zbyt niska. Wartość tę podaje się w watach. Bardzo ważne jest wybranie zasilacza który będzie posiadał wtyczkę kompatybilną z naszym komputerem.

dobry zasilacz do laptopaObecnie na rynku znajdziemy całe mnóstwo różnych modeli zasilaczy, ale nie każdy z nich będzie odpowiedni dla naszego komputera – akcesoria te nie muszą być ze sobą zgodne nawet w obrębie tego samego producenta. Wtyczki w zasilaczach mogą być opisywane za pomocą dwóch parametrów: średnicy zewnętrznej oraz wewnętrznej. Istotnym parametrem jest również waga oraz rozmiar wybieranego przez nas zasilacza. Musimy mieć pewność, że model taki będziemy mogli łatwo i wygodnie przenosić w torbie. Warto przy okazji zwracać uwagę na długość kabla kupowanego przez nas modelu. Jest to kwestia czysto indywidualna, ale powinien on spełniać nasze potrzeby w danym miejscu, w którym korzystamy z tego urządzenia. Zasilacze komputerowe są obecnie bardzo zróżnicowane; znajdziemy wśród nich modele przystosowane zarówno do użytku domowego jak i takie, które doskonale sprawdzą się chociażby w podróży. Doskonałym przykładem jest tutaj zasilacz samochodowy, który podłącza się do prostej zapalniczki w pojeździe. Warto zawsze decydować się na takie ich odmiany, jakie będą w stanie w stu procentach spełnić wszystkie nasze oczekiwania.Rafał Kmiecik

Serwisant w jednej z największych polskich sieci sklepów z elektroniką