Wybór baterii do laptopa – na co zwracać uwagę?

jak wybrac dobra baterie do laptopaTo właśnie możliwość działania bez stałego źródła zasilania sprawiła, że laptopy w pełni zasłużyły sobie na miano urządzeń mobilnych – wbrew pozorom nie jest to ani ich niewielka waga ani też małe rozmiary. Jedynie przenośne baterie pozwalają nam na stuprocentowe wykorzystanie wszystkich możliwości tych urządzeń. Żywotność wszystkich dostępnych akumulatorów nie jest nieograniczona i po jakimś czasie ulega zwykłemu zużyciu.

W przypadku laptopów najczęściej spotykane są baterie oparte na technologii jonowo-litowej. Bateria zbudowana jest ze specjalnych ogniw, które starzeją się w sposób naturalny. W przypadku standardowej baterii w laptopie czas działania wynosi około 500 cykli, czyli mniej więcej 2-3 lata. Przez cały ten czas objętość i sprawność ogniw systematycznie maleje, aby ostatecznie korzystanie z naszego laptopa bez podłączonego zasilacza stało się właściwie niemożliwe. W takim wypadku otrzymujemy po prostu zwykły komputer stacjonarny – a przecież w czasie zakupów zdecydowaliśmy się specjalnie na urządzenie mobilne. Jeśli zatem chcemy aby nasz laptop zawsze zachowywał wszystkie swoje pierwotne funkcje, to przede wszystkim powinniśmy poświęcić odrobinę czasu na kupienie do niego odpowiedniej baterii. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kupno takiej baterii do laptopa nie jest niczym trudnym. W rzeczywistości jednak bardzo łatwo można popełnić tutaj pomyłkę która zaowocuje zwykłą stratą pieniędzy.

dobra bateria do laptopaIstnieją trzy podstawowe kryteria które należy brać pod uwagę w czasie takich zakupów: oryginalne oznaczenie baterii, jej pojemność oraz napięcie. Kierując się samym tylko oznaczeniem danej baterii praktycznie zawsze będziemy w stanie podjąć podczas takich zakupów faktycznie dobrą decyzję. Jeśli tylko znamy to, w jaki sposób oznaczony jest konkretny, potrzebny nam akurat model baterii to nie będzie tutaj istniało praktycznie żadne ryzyko popełnienia przez nas pomyłki. Kolejną ważną rzeczą na którą powinniśmy tutaj uważać jest napięcie baterii. Komputery mogą mieć dość odmienne zapotrzebowanie energetyczne, przez co są wyposażane w baterie o napięciu 10.8V oraz 14.4V. O napięciu decyduje ilość ogniw – w tym przypadku jest to odpowiednio 6 i 8. Koniecznie trzeba sprawdzić wcześniej, jakie napięcie będzie odpowiednie akurat w naszym komputerze. W laptopach dominują co prawda baterie o napięciu 10.8V, ale zdarzają się też wyjątki. W czasie wybierania baterii musimy zwracać uwagę również na jej pojemność. Parametr ten jest niezwykle istotny z jednego prostego powodu – im wyższa pojemność, tym dłuższy czas pracy baterii. Sprawia to, że bateria z wyższą pojemnością jest po prostu znacznie wygodniejsza w codziennym użytkowaniu.Szymon Maciejczyk

Informatyk, autor artykułów do wielu cenionych magazynów komputerowych