Nieoryginalne zamienniki do laptopów – czy warto?

części zamienne do laptopówW bardzo wielu różnych sytuacjach możemy stanąć przed koniecznością chwilowego rozstania się ze swoim laptopem i oddania go w ręce profesjonalistów – od czasu do czasu koniecznie może w końcu stać się wykonanie różnego rodzaju napraw. Mamy tutaj do wyboru dwie podstawowe drogi którymi możemy podążyć, aby móc szybko uporać się z jakimikolwiek usterkami. Jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym usunięciu danej usterki to przede wszystkim powinniśmy zainteresować się naprawą gwarancyjną – w większości przypadków jest to zwyczajnie najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Należy jednak pamiętać o tym, że jesteśmy tutaj ograniczeni czasem trwania gwarancji naszego laptopa; zazwyczaj jest to 24 lub 36 miesięcy.

Co jednak powinny zrobić osoby które posiadają nieco starszy już sprzęt i nie mogą liczyć na naprawdę gwarancyjną? W takiej sytuacji warto zainteresować się ofertami prywatnych serwisów komputerowych, które są obecnie dostępne na terenie całej Polski. Również i w tym przypadku musimy jednak liczyć się z pewnymi dodatkowymi trudnościami, bowiem w przypadku starszego sprzętu dość ciężko jest dostać oryginalne części zamienne. W takiej sytuacji często spotkamy się z propozycją zastąpienia ich nieoryginalnymi zamiennikami. Czy warto się na to decydować? Taki zamiennik to w gruncie rzeczy identyczna część, z tą jednak różnicą, że wykonana przez innego producenta. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście dogodna cena – jeśli się na to zdecydujemy to ogólny koszt całej naprawy momentalnie znacznie zmaleje.

oryginał czy zamiennikOprócz tego nieoryginalne zamienniki w wielu przypadkach także są objęte gwarancją; czasami jest to góra rok, ale mimo wszystko znacznie może zwiększyć to nasze poczucie bezpieczeństwa. Jeśli bowiem okaże się, że wybraliśmy nieodpowiednie zamienniki to nie będziemy mieli raczej większych problemów z ich wymianą. Decydując się na to rozwiązanie musimy oczywiście mieć również świadomość kilku wad. Przede wszystkim w wielu przypadkach może się tutaj okazać, że kupione przez nas zamienniki po prostu nie pasują do danego komputera; czasami codzienna praca z takim urządzeniem staje się o wiele mniej komfortowa. Naprawa wykonywana przy użyciu takich nieoryginalnych zamienników jest nieco trudniejsza. Jeśli już decydujemy się na coś takiego to powinniśmy ponadto upewnić się, że wybieramy dla siebie części odznaczające się faktycznie wysoką jakością i pochodzące ze sprawdzonych źródeł.Rafał Kmiecik

Serwisant w jednej z największych polskich sieci sklepów z elektroniką