Jak odzyskać utracone dane?

sposoby odzyskiwania danychUtrata danych nie jest niczym przyjemnym, nie da się jednak również ukryć tego, że wcale nie jest zjawiskiem rzadkim. Zdarza się nawet osobom, które przywiązują szczególnie dużą wagę do ich ochrony, warto więc pamiętać o tym, że wcale nie musi być postrzegana w kategoriach wyzwania, któremu nie można sprostać. Jeśli więc mamy do czynienia z tym problemem, w pierwszej kolejności pamiętajmy o tym, jak ważne jest zachowanie spokoju. Najdrożej będą nas kosztować nieprzemyślane działania, warto więc na moment oderwać się od komputera, wziąć głęboki oddech i zastanowić się nad tym, jak maksymalnie efektywnie uporać się z problemem, z którym mamy do czynienia.

Najważniejszym zadaniem staje się więc zminimalizowanie możliwości nadpisania danych, które zostały omyłkowo skasowane lub utracone w inny sposób. Wskazane jest więc jak najszybsze odłączenie urządzenia. Idealna jest sytuacja, w której można szybko wyłączyć lub wyjąć nośnik, na którym zostały zawarte dane, jeśli więc mamy taką możliwość, skorzystajmy z niej. Gdy ryzyko dalszych strat zostało ograniczone do minimum możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jak ważne są dane, które utraciliśmy oraz, czy istnieje szansa na ich odzyskanie poprzez odwołanie się do innych ich źródeł. Jeśli okazuje się, że dane są cenne, a nasza wiedza na temat sposobów ich odzyskiwania ograniczona, niewskazane jest podejmowanie niepotrzebnego ryzyka. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się jak najszybszy kontakt z jedną z tych firm, które specjalizują się w ich odzyskiwaniu. Owszem, na rynku istnieje spora liczba programów przeznaczonych do odzyskiwania danych, można więc odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z czynnością, która nie może być przesadnie skomplikowana.

stracone dane co robićNiestety, jest to wrażenie złudne, a większość proponowanych metod wcale nie działa tak, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Warto zatem pamiętać o zasadzie mówiącej o tym, że nawet najlepszy program do odzyskiwania danych nie zda się na wiele, jeśli nie mamy pojęcia na temat tego, jak powinno wyglądać korzystanie z niego. Najpoważniejszym problemem okazuje się w tym kontekście nadpisanie tych obszarów, które zawierają utracone dane, doświadczenie podpowiada zaś, że wcale nie dzieje się tak rzadko. Dane tracimy z przynajmniej kilku powodów, a wiedza na temat tego, jak doszło do takiego zdarzenia może być pomocna wtedy, gdy zależy nam na ich odzyskaniu. Najczęściej okazuje się, że doszło do omyłkowego skasowania dokumentów z dysku laptopa lub komputera stacjonarnego, bywa jednak i tak, że sam komputer sugeruje konieczność sformatowania dysku. Niekiedy pomyłka pojawia się też w czasie normalnej pracy, gdy formatujemy zupełnie inny dysk niż chcieliśmy.Rafał Kmiecik

Serwisant w jednej z największych polskich sieci sklepów z elektroniką