Samodzielne odzyskiwanie danych z dysku

jak samemu odzyskać daneJedną z popularnych metod odzyskiwania danych z dysku jest włożenie go na pewien czas do zamrażalnika, a następnie odmrożenie i podłączenie na nowo do komputera. W rzeczywistości jednak metoda ta nie przynosi żadnych rezultatów i w większości przypadków kończy się jedynie poważnym uszkodzeniem dysku. Wielu użytkowników dostrzegających jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy ich komputera i słyszących dziwne dźwięki dobywające się z dysku twardego decyduje się na kilkakrotne wykonanie resetu komputera mając nadzieję, że rozwiąże to ich problemy. W rzeczywistości jednak nic to nie pomoże; w takiej sytuacji należy skontaktować się z profesjonalną firmą.

Jeżeli dane zostały utracone wskutek fizycznego uszkodzenia dysku twardego, to pod żadnym pozorem nie należy stosować na nim żadnych programów do odzyskiwania danych. W taki sposób ryzykujemy popełnienie nieodwracalnych szkód, przez które nigdy nie będziemy już w stanie odzyskać takich plików. Z łatwością można rozpoznać, czy dysk został w jakikolwiek sposób uszkodzony. Warto zastanowić się, czy przypadkiem nie upuściliśmy go na ziemię lub czy nie uderzył w niego żaden ciężki przedmiot. Uszkodzony dysk w czasie pracy może również wydawać nietypowe dźwięki. W takiej sytuacji musimy udać się z nim do specjalisty. Takie programy mają jakikolwiek sens wyłącznie w przypadku, gdy przez przypadek usunęliśmy nasze dane.

odzyskiwanie danych na własną rękęCzasami konieczną w przypadku uszkodzonego dysku twardego jest wymiana kilku jego części; coś takiego jest jednak trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Istnieje tutaj całe mnóstwo poważnych błędów które możemy popełnić nie posiadając w tej dziedzinie większej wiedzy i które mogą mieć poważne konsekwencje. Jeśli nie jesteśmy pewni, że możemy wykonać to faktycznie dobrze i nie posiadamy odpowiednich warunków do takiej operacji, to powinniśmy zgłosić się z tym do specjalistów. Nigdy nie powinniśmy samodzielnie spisywać utraconych danych na straty. Czasami można je odzyskać nawet w beznadziejnej na pozór sytuacji – o tym powinien jednak zdecydować fachowiec. W większości przypadków samodzielne próby ich odzyskiwania nie mają większego sensu i niekiedy mogą przynieść więcej szkód, niż pożytku.Szymon Maciejczyk

Informatyk, autor artykułów do wielu cenionych magazynów komputerowych